Poradnia CEDUNIS, ul. Karmelicka 26, Warszawa
Zapisy telefoniczne: + 48 667 958 040
 
Pierwszym krokiem do skutecznego wspierania Twojego dziecka jest określenie jego potrzeb i możliwości.
 
Nasza diagnoza skupia się na umiejętnościach związanych z funkcjonowaniem dziecka niewidomego lub słabowidzącego w domu i szkole.
 
Oferta skierowana jest dla Ciebie, jeżeli Twoje dziecko:
 • posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze względu na wzrok lub opinię o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu niewidzenia lub słabowzroczności
 • rozpoczyna naukę w szkole
 • rozpoczyna kolejny etap edukacyjny
 • uczęszcza lub będzie uczęszczać do szkoły ogólnodostępnej lub integracyjnej (szkoła podstawowa, szkoła średnia)
 
W oparciu o kompleksową, specjalistyczną diagnozę opracowujemy szereg praktycznych wskazówek dla rodziców i nauczycieli, dotyczących pracy z uczniem na lekcji, poruszania się w przestrzeni, adaptacji materiałów dydaktycznych i otoczenia, itp.
 
Nauczyciel, znający możliwości i potrzeby Twojego dziecka, może dobrać odpowiednie dla niego metody pracy. Zredukuje to stres dziecka związany z początkiem nauki w nowym miejscu, z nowymi nauczycielami i przełoży się na wyrównanie szans edukacyjnych i osiąganie lepszych wyników w szkole.

Oferujemy kompleksową diagnozę w następujących obszarach:
 • funkcjonowanie wzrokowe dzieci słabowidzących, korzystanie z pomocy optycznych, nieoptycznych
 • poziom wykorzystania edukacyjnych technologii wspomagających dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku
 • rozumienie pojęć, w tym pojęć przestrzennych
 • umiejętności związane w orientacją przestrzenną i samodzielnym poruszaniem się
 • umiejętność czytania i pisania pismem Braille’a, umiejętność czytania grafiki dotykowej

Mamy wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu poziomu funkcjonowania dzieci i młodzieży niewidomej i słabowidzącej w różnych obszarach,. Z naszej pomocy skorzystało już wielu uczniów, rodziców i nauczycieli z całej Polski. Owocem naszej pracy są również autorskie narzędzia oceny poszczególnych umiejętności.
 
Zadzwoń i umów się już dziś na  diagnozę Twojego dziecka!
 

NIE DZIELI NAS NIC to hasło, które za sprawą Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Kultury Bez Barier oraz warszawskich instytucji i organizacji kulturalnych staje się rzeczywistością. Jeśli więc masz ochotę na rodzinną wizytę w muzeum lub teatralny wieczór ze znajomymi, to po prostu zrób to i zapomnij o swoich ograniczeniach. Podczas Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier brak kasy, czasu czy niepełnosprawność nie stanowią żadnego problemu.

Na przełomie września i października (23.09-2.10 oraz 7-9.10) rusza czwarta edycja Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, a wraz z nim możliwość swobodnego korzystania z oferty stołecznych teatrów, kin, galerii i muzeów. Na czas festiwalu definitywnie znosimy bariery dotyczące dostępności. Dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji, tłumaczenia na język migowy, pętli indukcyjnych oraz odpowiednich informacji na temat dostępności wydarzeń i miejsc, dostosowujemy wybrane spektakle, projekcie kinowe i wystawy dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną, intelektualną i ruchową. Wraz z wolontariuszami szukamy sposobu na ułatwienie seniorom i rodzicom z małymi dziećmi wizyty w instytucjach kultury, a za sprawą darmowych wydarzeń i biletów w promocyjnej cenie ograniczamy wykluczenie finansowe. Krótko mówiąc pozbywamy się mentalnych podziałów i fizycznych ograniczeń.

- We współpracy z Fundacją Kultury bez Barier dbamy o to, aby stołeczna oferta kulturalna była w coraz większym stopniu dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach podejmowanych działań kupujemy sprzęt do audiodeskrypcji i pętle indukcyjne do kas, szkolimy pracowników obsługi widza, dostosowujemy strony internetowe miejskich instytucji do potrzeb osób niepełnosprawnych. W stolicy dzieje się dużo w zakresie udostępniania kultury. Uważam, że jesteśmy wzorem dla innych miast Polski - mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

IV WTKBB to ponad 150 wydarzeń, które odbywają się w stołecznych instytucjach kultury oraz w wielu innych miastach Polski m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie. W tegorocznym programie imprezy znajdują się m.in. „Mamma Mia” Teatru Muzycznego Roma, wystawa „Bogactwo” w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki czy zwiedzanie Muzeum im. Fryderyka Chopina. Informacje na temat stopnia przystosowania poszczególnych wydarzeń dostępne są w katalogu festiwalu oraz na stronie wtkbb.pl.

 

Festiwal jest współorganizowany przez Fundację Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy , Bemowskie Centrum Kultury i Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej.

Podsumowanie poprzednich edycji:

W ciągu dotychczasowych trzech edycji (2013, 2014, 2015) odbyło się ok. 300 wydarzeń, w których udział wzięło 4000 uczestników. W 2015 roku po raz pierwszy wydarzenia bez barier odbyły się także poza Warszawą, w 14 instytucjach w 13 miastach. Nowością i sukcesem 3. edycji było zorganizowanie większej liczby wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dane szczegółowe:

2013 – 51 wydarzeń w 20 instytucjach w Warszawie, ponad 1000 uczestników

2014 – 90 wydarzeń, 45 instytucji, ponad 1500 uczestników

2015 – 105 wydarzeń, 1300 uczestników; po raz pierwszy wydarzenia również poza Warszawą (14 instytucji w 13 miastach), 46 wydarzeń, 200 uczestników

 

Kulturę wyobrażamy sobie od samego początku jako miejsce spotkań, gdzie nie ma ograniczeń, gdzie na jednym wydarzeniu, w jednej przestrzeni każdy, bez względu na ewentualne bariery znajdzie coś dla siebie. Zaczęliśmy od myślenia o osobach z niepełnosprawnościami, jednak od zawsze wiedzieliśmy, że nasze marzenia na tym się nie kończą. Z roku na rok udaje nam się zrobić coraz więcej. WTKBB jest tego najlepszym dowodem. Uczestnicy wydarzeń bez barier nie wyobrażają sobie już rzeczywistości bez tego festiwalu – tłumaczy Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier.

UWAGA OD 2020 ROKU PROWADZIMY SZKOLENIA ON-LINE DLA PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNYCH

Liczba godzin: w zależności od potrzeb

Forma: warsztatowo-wykładowa

Prowadzący: dr Małgorzata Paplińska, dr Joanna Witczak-Nowotna

Materiały: autorskie materiały dla uczestników szkolenia w czarnym druku i brajlu, przykładowe rysunki dotykowe z podręczników szkolnych, zestawy ćwiczeń dla uczniów słabowidzących

Przykładowy program szkolenia

 • Następstwa funkcjonalne schorzeń wzroku
 • Brajl i specyfika czytania dotykowego
 • Wykorzystanie technologii wspomagających w edukacji i komunikacji ucznia z niepełnosprawnością wzroku
 • Dostosowanie treści programowych do możliwości ucznia z niepełnosprawnością wzroku
 • Zasady komunikacji w klasie wynikające z obecności ucznia niewidomego lub słabowidzącego
 • Adaptacja materiałów dydaktycznych do brajla i modyfikacja zadań/poleceń z uwzględnieniem potrzeb i możliwości ucznia niewidomego
 • Adaptacja materiałów dydaktycznych i modyfikacja zadań/poleceń z uwzględnieniem potrzeb i możliwości ucznia słabowidzącego
 • Edukacja graficzna ucznia z niepełnosprawnością wzroku
 • Jak być przewodnikiem osoby niewidomej – podstawowe techniki poruszania się z przewodnikiem
 • Samodzielność ucznia z niepełnosprawnością wzroku w życiu szkoły, itp.

CENA w zależności od miejsca realizacji warsztatów i liczby godzin

 

ZABAWY Z PRZYMRUŻENIEM OKA – usprawnianie widzenia dla dzieci

Mamy bogate doświadczenie poparte zarówno wieloletnią praktyką w pracy z dziećmi z problemami z percepcją wzrokową, jak i prowadzonymi badaniami naukowymi w tym obszarze. Łączymy specjalistyczne podejście z zabawą dostosowaną do zainteresowań i możliwości dziecka.

Zabawy z przymrużeniem oka to zajęcia skierowane do dzieci z zaburzeniami percepcji wzrokowej.

Proponujemy m.in.:

 • Stymulowanie do patrzenia
 • Rozwijanie podstawowych i zaawansowanych funkcji wzrokowych: fiksacja, lokalizowanie, śledzenie, przerzucanie spojrzenia z obiektu na obiekt, przeszukiwanie, koordynacja wzrokowo-ruchowa, odróżnienie figury od tła oraz spostrzeganie stosunków przestrzennych i położenia przedmiotów w przestrzeni, stałość spostrzegania, itp.
 • Kształtowanie pojęć
 • Rozwijanie pamięci i uwagi wzrokowej
 • Efektywne wykorzystywanie wzroku i interpretowanie informacji wzrokowych.

Zajęcia prowadzą doświadczeni specjaliści - terapeuci widzenia, nauczyciele orientacji przestrzennej, łączący w swych działaniach naukę i praktykę.

Zapraszamy dzieci do Poradni CEDUNIS na zajęcia z usprawniania widzenia. Zajęcia prowadzimy także w soboty!

Poradnia znajduje się w centrum Warszawy –  łatwo do nas dojechać! Poradnia CEDUNIS  ul. Kielecka 20 (Mokotów, przy przedszkolu nr 188) 02-550 Warszawa.

Zapisy drogą telefoniczną lub mailową: dr Joanna Witczak-Nowotna,  tel. +48 667 958 040. W okresie wakacyjnym dyżur pod telefonem 730 338 832

(pn.-pt., godz. 9.00-17.00), e-mail: j.witczak@cedunis.org.pl

www.cedunis.org.pl